Spawarka TIG/MMA MIG/MAG PATON ADI 200 STANDARD DC

Zakład Wyposażenia Spawalniczego
Instytutu Elektrycznego Spawania 
im. E.O. Patona przedstawia

Cyfrowa spawarka inwertorowa PATON™ ADI – 200 DC TIG/MMA jest zoptymalizowany do spawania łukowego w osłonie gazów obojętnych metodą „TIG”, ręcznego spawania łukowego elektrodą otulona metodą „MMA” oraz półautomatycznego spawania łukowego metodą „MIG/MAG” (jako źródło w zestawie z zewnętrznym podajnikiem) prądem stałym (DC).

ZALETY:

 • Hot-Start
 • Arc-Force
 • Antistick
 • 5 LAT GWARANCJI
 • DARMOWA DOSTAWA
 • ODPORNOŚĆ NA SPADKI NAPIĘCIA
 • FUNKCJA PULS
ZESTAW ZAWIERA:

 • Spawarka PATON ADI 200 STANDARD DC 
 • Uchwyt masowy 3m
 • Walizka PATON
 • Pasek do przenoszenia 
 • Instrukcja obsługi
1 680,00 zł brutto

-420,00 zł

2 100,00 zł brutto

Urządzenie przystosowane jest do spawania metodą „MMA” elektrodami od Ф1,6 mm do Ф5,0 mm, spawania łukowego w osłonie gazów obojętnych metodą spawanie TIGoraz półautomatycznego spawania łukowego metodą „MIG/MAG” drutem litym od Ф0,6 mm do Ф1.0. Jednostka spawalnicza posiada moduł do bezstykowego zajarzania łuku. Dodatkowe możliwości regulacyjne spawarki pozwalają na ustawienie optymalnych parametrów pracy w różnych trybach. Funkcja zredukowanego napięcia spawania podczas ręcznego spawania łukowego (MMA), z możliwością jej wyłączenia, pozwala na pracę spawarki w niebezpiecznym środowisku.

Spawarka posiada moduł zabezpieczający przed zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem zasilania. Dzięki zwiększeniu częstotliwości napięcia wejściowego, którym zasilany jest transformator jest on kilkukrotnie mniejszy, dlatego spawarka posiada kilka razy mniejszą masę i wymiary przy tych samych parametrach wyjściowych w porównaniu z innymi spawarkami o podobnej charakterystyce. Prąd wyjściowy sterowany jest w sposób płynny w zakresie od 10 do 200А. 

Własności i zalety:

Wysoka jakość spoin i bezpieczeństwo źródła zapewnione są przez dodatkowe funkcje działające w trybie automatycznym:

“Gorący rozruch(Hot-Start)– zapewnia najwyższą jakość początku spawania, pierwszorzędny zapłon – w momencie zajarzenia łuku elektrycznego, podczas krótkiej chwili czasowej, roboczy prąd spawania rośnie od ustawionego poziomu roboczego do poziomu optymalnego. W niektórych przypadkach (podczas pracy ze słabą siecią lub generatorem), poziom ten może być nastawiony ręcznie, odpowiednim przełącznikiem obniżenia “Gorącego rozruchu” w celu redukcji poboru energii ze słabej sieci lub zwiększenie go w mocnej sieci znacznie ułatwia zapłon.

Siła łuku elektrycznego”(Arc-Force) – wykorzystywana jest do udoskonalenia stabilności spalania w łuku krótkim i zapobiegania “przywieraniu” elektrody. Kiedy oddziela się kropla metalu od elektrody, prąd jest automatycznie podwyższany do pewnego poziomu, odpowiednim przełącznikiem. Przez obniżanie “Siły łuku elektrycznego” istnieje możliwość redukcji poboru energii ze słabej sieci lub zwiększenie go w mocnej sieci, stabilności spalania w łuku jest  bardziej udoskonalona. W modelu tym funkcja ta może być włączana i wyłączana.

Anty-przywieranie”(Anti-Stick) – umożliwia spawaczowi łatwe oddzielanie elektrody od produktu, bez ryzyka porażenia wzroku. W przypadku zwarcia (jeśli nastąpi), po krótkiej przerwie, prąd spawania redukowany jest automatycznie. Po oddzieleniu elektrody od elementu, źródło automatycznie przywraca swoje działanie.

W porównaniu ze spawarkami inwertorowymi do spawani łukowego w osłonie argonu innych producentów, produkt ten, wynaleziony przez projektantów
Zakładu Wyposażenia Spawalniczego Instytutu Elektrycznego Spawania
im. E.O. Patona, posiada następujące zalety:


Główne zalety PATON:

 • Szerokie możliwości regulacji parametrów spawania:
  - metoda "MMA" – 1 (podstawowy) + 10 (dodatkowych)
  - metoda "TIG" – 1 (podstawowy) + 10 (dodatkowe)
  - metoda "MIG/MAG" – 1 (podstawowe) + 4 (dodatkowe)
 • Funkcja spawania prądem pulsującym, który jest dodatkowo programowalny – we wszystkich trybach spawania.
 • Pomimo ochrony przed skokami napięcia elektrycznego zainstalowany jest układ stabilizacji pracy przy większych długoterminowych różnicach napięcia w jednofazowej sieci elektroenergetycznej od 170 V do 260 V. Warto pamiętać, ze przy minimalnym napięciu 170 V można prowadzić spawanie elektrodą o średnicy nie większą niż Ф 3 mm lub spawanie półautomatyczne drutem o średnicy nie większym niż Ф 0,8 mm
 • Dostosowany do standardowej sieci elektroenergetycznej. Dzięki wysokiej sprawności źródło zapewnia dwa razy mniejsze zapotrzebowanie energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi źródłami.
 • Zainstalowany moduł do bezstykowego zajarzania łuku elektrycznego (zajarzanie łuku elektrycznego prądem o wysokiej częstotliwości) HF.
 • Adaptacyjna prędkość wentylatora, która zwiększa się, na początku spawania, jeszcze bardziej wzrasta, kiedy spawarka jest nagrzana i zmniejsza się kiedy jest chłodna, oszczędza to zużycie wentylatora oraz zmniejsza ilość kurzu w spawarce.
 • Wygoda pracy ze względu na długi czas obciążenia przy nominalnym natężeniu prądu.
 • Zwiększona niezawodność spawarki w warunkach produkcji o dużym zapyleniu oraz wysokiej wilgotności. Układ mikroelektroniczny został przeniesiony do oddzielnej komory chronionej solidną konstrukcją.
 • Spawarka posiada elektroniczny system zabezpieczenia termicznego chroniący wszystkie elementy generujące ciepło jednostki spawalniczej przed przegrzaniem.
 • Wszystkie elementy elektroniczne spawarki są impregnowane dwiema warstwami wysokiej jakości lakieru, która zapewnia niezawodność produktu podczas całego okresu eksploatacji.
 • Wysokie cechy spawalnicze przy małych wymiarach spawarki.
 • Płynna regulacja parametrów spawania
 • Udoskonalona stabilność jarzenia łuku elektrycznego.
 • Niezawodność dzięki wykorzystaniu najnowszej zaawansowanej technologii IGBT.

Warto podkreślić: parametry spawania w pełni odpowiadają realnym parametrom roboczym spawarki, co określa się wykorzystaniem podzespołów elektronicznych wysokiej jakości z dokładną kontrolą na każdym etapie produkcji.

Napięcie zasilania 50/60 Hz, V230
Wymagane nominalne natężenie prądu z sieci, A25 … 28
Nominalne natężenie prądu spawania, A200
Maksymalne natężenie prądu spawania, A270
Cykl pracy, %45 % przy 200 A 100 % przy 134 A
Przedziały zmian napięcia zasilania, V160 – 260
Przedziały regulacji prądu spawania, A10 – 200
Przedziały regulacji napięcia spawalniczego, V12 – 28
Średnica elektrody otulonej, mm1,6 – 5,0
Średnica drutu rdzeniowego, mm0,6 – 1,0
Metody spawania prądem pulsującymTIG, MMA, MIG/MAG
Funkcja Gorący start "Hot-Start" w metodzie MMARegulacja
Funkcja Ciśnienie łuku "Arc-Force" w metodzie MMARegulacja
Anty-przywieranie "Anti-Stick" w metodzie MMAAutomatyczna
Układ obniżenia napięcia biegu jałowegoWłącz / Wyłącz
Napięcie biegu jałowego, V12 / 70
Napięcie zajarzenia łuku, V110
Nominalny pobór mocy, kVA5,5 … 6,1
Maksymalny pobór mocy, kVA6,6 … 8,0
Efektywność́ energetyczna, %90
ChłodzenieWymuszone
Zakres temperatur roboczych–25 … +45 ºС
Wymiary (długość, szerokość, wysokość), mm:315 x 110 x 255
Waga, kg5,7
Stopień ochrony*IP21