Jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki inwertorowej

Jak dobrać agregat prądotwórczy do spawarki inwertorowej

Potrzeba spawania bez dostępu do miejskiej sieci energetycznej jest dość częstym zjawiskiem w pracy wielu spawaczy. W takich przypadkach należy z reguły korzystać z mobilnych agregatów benzynowych lub dieslowych. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu spawalniczego, omówimy w poniższym artykule.

Każdy agregat ma wiele różnych cech technicznych, które bardzo łatwo można pomylić będąc początkującym. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę następujące 4 parametry:

  1.     Zużycie energii przez spawarkę,
  2.     Natężenie prądu spawania,
  3.     Średnica używanych elektrod,
  4.     Kompatybilność agregatu ze spawarkami inwertorowymi.

Odpowiednia moc agregatu prądotwórczego

W większości przypadków moc urządzenia spawalniczego i agregatu są wskazane przez producentów w instrukcjach obsługi. Dlatego każdy może znaleźć te wartości i je porównać. Najważniejsze to nie mylić jednostek mocy kVA i kW, a także deklarowanej nominalnej i maksymalnej mocy agregatu. Wybierając agregat, trzeba zwrócić uwagę na modele, które mają wydajność o 30% - 50% większą niż spawarka. Zostało to wyjaśnione w następujący sposób - stała praca agregatu na granicy jego możliwości bardzo szybko obniży jego wydajność i nie pozwoli na wykorzystanie pełnego potencjału spawarki.

Jeśli z jakiegoś powodu nie masz informacji o mocy Twojej spawarki inwertorowej, możesz to obliczyć samodzielnie za pomocą prostej formuły:

Moc urządzenia = maksymalny prąd urządzenia x napięcie łuku / sprawność inwertora.

W tym przypadku musisz znać tylko wartość maksymalnego prądu, ponieważ pozostałe dwie wartości są prawie zawsze stałe (średnie napięcie łuku wynosi 25V, a wydajność spawarki - PATON ™ wynosi 0,9).

Na przykład, jeśli Twoja spawarka ma prąd maksymalny 200 A, to jej przybliżona moc wynosi:

200A * 25V / 0,9 = 5600 W - jest to moc wymagana do jarzenia łuku spawalniczego na danym prądzie.

Teraz dodajemy rekomendowany margines 30%, a zatem wymagana moc agregatu będzie równa 5600 W + 30% = 7280 W lub około 7,3 kW.

Ustawienie prądu dla urządzenia spawalniczego

Zasadniczo możliwe jest stosowanie agregatu do prac spawalniczych, których moc jest mniejsza niż urządzenia spawalniczego. W takiej sytuacji spawarka będzie musiała być używana z pewnymi ograniczeniami - należy zmniejszyć moc urządzenia do dopuszczalnej wartości.

Przykład dla generator 4 kW. Jeśli zastosujemy taką samą formułę jak przy określaniu mocy agregatu, ale w odwrotnej kolejności, otrzymamy wartość maksymalnego prądu, którego nie można przekroczyć dla danej mocy agregatu:

Maksymalny prąd = (Moc generatora - wymagany margines mocy) * Wydajność / napięcie łuku.

A więc (4000 - 23%) * 0,9 / 25 = 111 A. Jednocześnie nie zapominajmy o koniecznej rezerwie mocy agregatu, ponieważ pomoże to w dłuższym, regularnym działaniu, a także ułatwi zapłon elektrody, na które urządzenie potrzebuje większej mocy. Należy pamiętać, że rezerwa mocy jaką przyjmujemy do obliczeń wynosi 23%, jest to tylko wynik odwrotnego przeliczenia, w rzeczywistości wartość rezerwy mocy jest wciąż taka sama.

Tak więc, używając agregatu o mocy 4 kW, można pracować z urządzeniem spawalniczym o prądzie do 111 amper, bez utraty jakości zapłonu, co odpowiada średnicy dowolnej elektrody 3 mm, w tym zasadowych (takich jak UONI 13/55), jak również w przypadku większości elektrod do spawania stali żaroodpornych, lub elektrod o średnicy 3,2 mm (powszechny europejski standard dla średnicy elektrod).

Dobór odpowiedniej elektrody spawalniczej a moc agregatu prądotwórczego

Wymagania dotyczące mocy agregatu, w zależności od średnicy użytych elektrod, można zobaczyć w tabeli:

Średnica elektrody

Wartość prądu w metodzie MMA i TIG

Średnica drutu spawalniczego w metodzie MIG/MAG

Minimalna moc agregatu

Ø 2 mm

nie więcej 80А

nie więcej Ø 0,6 mm

2,9 kWA

Ø 3 mm

nie więcej 120А

nie więcej Ø 0,8 mm

4,5 kWA

Ø 4 m

nie więcej 160А

nie więcej Ø 1,0 mm

6,2 kWA

Ø 5 m

nie więcej 200А

8,0 kWA

Ø 6 mm

do 250А

do Ø 1,2 mm

11,0 kWA

W tym samym czasie, aby zapewnić bezproblemową pracę spawarki, napięcie wyjściowe agregatu nie powinno przekraczać dopuszczalnych granic 160V - 260V, dotyczy to każdej fazy, jeśli stosowane jest urządzenie trójfazowe.

Przydatne wskazówki dotyczące wyboru generatora prądu

Istnieje kilka bardziej przydatnych wskazówek opartych na zaleceniach specjalistów w dziedzinie spawania, które mogą być przydatne przy zakupie agregatu spawalniczego z wykorzystaniem spawarki inwertorowej.

Agregaty o mocy do 10 kW są bardziej opłacalne w zakupie jeśli pracują na benzynie lub gazie. W tym segmencie mamy największy wybór. Mocniejsze agregaty pracują na oleju napędowym.

Rezerwa mocy agregatu benzynowego to 30%, co znacznie ułatwia zapłon łuku. W przypadku agregatu wykorzystującego olej napędowy, pożądany jest większy margines - do 50%, ponieważ zyskuje on na mocy wolniej.

Spawarki PATON ™ w pełni spełniają wymagania niezbędne do pełnowartościowej pracy zarówno agregatów benzynowych, jak i dieslowskich, co czyni je niezbędnym narzędziem do prac spawalniczych wykonywanych poza zasięgiem miejskiej sieci energetycznej

Skomentuj

* Imię
* E-mail (będzie niewidoczny)
   WWW (razem z http://)
* Komentarz:
Przepisz kod

Ostatnio oglądane

Na razie nie oglądałeś żadnego produktu