Różnice między drutami spawalniczymi w metodzie spawalniczej MIG MAG

Różnice między drutami spawalniczymi w metodzie spawalniczej MIG MAG

Spawanie metodą MIG/MAG to najpopularniejsza i najczęściej stosowana ze wszystkich metod spawania łukowego. By praca przebiegała bez zakłóceń bardzo ważny jest wybór odpowiedniego drutu spawalniczego. Na rynku działa wiele firm oferujących druty w zależności od zastosowania, średnicy i gatunku. Sprawdź czym jest spawanie metodą MIG MAG i jakie są różnice pomiędzy drutem powlekanym a niepowlekanym? Poznaj więcej szczegółów na temat tej metody i wybierz rozwiązanie, które bardziej pasuje w Twojej pracy.

Na czym polega spawanie metodą MIG MAG?

Metoda MIG/MAG polega na spawaniu materiału za pomocą łuku elektrycznego, który jest wytwarzany pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. MIG/MAG to najczęściej wykorzystywana metoda łukowych technik spawania. Podczas procesu stapiania materiału, tworzy się spoina, gdzie oprócz drutu transportowany jest również gaz osłonowy, a wszystko to w zależności od wybranej metody MIG lub MAG.

Czym jest metoda MIG i MAG?

Metoda MIG (w skrócie Metal Inert Gas) określana jest jako proces spawania, gdzie za gaz osłonowy występuje gaz chemiczny (obojętny). Gazami chemicznymi obojętnymi określa się gazy, które nie biorą udziału w procesie spawania (np. argon lub hel). Taka metoda jest najczęściej wykorzystywana do spawania metali tzw. niezależnych oraz ich stopów.

Metoda MAG (w skrócie Metal Activ Gas) to proces spawania występujący, gdy gaz osłonowy jest wykorzystywany jako gaz aktywny chemicznie. Oznacza to, że w procesie spawania gazy biorą aktywny udział (np. tlen i Co2). Metoda MAG zdaje egzamin podczas procesu spawania stali.

Oprócz metody MIG/MAG istnieją inne określenia procesów spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów. Do tego grona zaliczamy m.in.:

 • GMAW (Gas Metal Arc Welding). Skrót tego procesu jest używany zwłaszcza w USA i jest wspólny dla metod MIG/MAG. Proces GMAW określa zastosowanie drutu litego,
 • FCAW (Flux Cored Arc Welding). Ta metoda jest podobna do MIG/MAG. Różnica polega jednak na tym, że zamiast drutu litego stosuje się drut rdzeniowy (tzw. proszkowy). W sytuacji, gdy drut jest wypełniony proszkiem, który podczas spawania wytwarza gazy ochronne, to podawanie gazu ochronnego z zewnątrz (np. butli) nie jest konieczne.

Ciekawostką jest również to, że proces spawania metodą MIG i MAG w branży jest potocznie nazywany spawaniem migomatem, półautomatem, a sama metoda obejmuje ok. 65% wszystkich przemysłowych metod spawania.

Spawarki Mig Mag marki Paton

Zobacz spawarki MIG/MAG marki Paton

Jak wygląda spawanie metodą MIG/MAG?

W wielkim skrócie proces spawania polega na płynnym wysuwaniu drutu spawalniczego, który topi się w łuku elektrycznym. Stopiony materiał pochodzący z łuku łączy się ze stopionym materiałem tworząc płynne jeziorko spawalnicze. Oddalenie od łuku spawalniczego płynne jeziorko zaczyna krzepnąć co doprowadza do powstania trwałego złącza. Podczas pracy trzeba również wiedzieć, że uchwyt spawalniczy i dysza gazowa służy do doprowadzania gazu osłonowego, który chroni roztopiony metal przed działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli chodzi o sam drut to do niego doprowadzane jest napięcie za pomocą przewodu prądowego, który wychodzi od źródła prądu. Następnie napięcie jest przekazywane za pomocą końcówki prądowej wykonanej z miedzi.

Dlaczego spawanie metodą MIG/MAG cieszy się dużą popularnością?

Każda metoda spawania ma swoje wady i zalety. Metoda MAG dobrze sprawdza się w łączeniu stali (konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych, wysokostopowych). Natomiast metoda MIG służy do spawania m.in. aluminium , magnezu, miedzi oraz metali i stopów niezależnych. Do najważniejszych zalet spawania metodą MIG/MAG zaliczymy:

 • Uniwersalność. Metoda sprawdzi się przy różnych metalach i stopach,
 • Wysoką wydajność spawanie tą metodą jest o wiele większa niż w przypadku elektrodami otulonymi,
 • Niski koszt materiałów. Materiały spawalnicze ze względu na swój niski koszt łącznie są o ok. 20% mniejsze niż koszty spawania elektrodami otulonymi,
 • Spoiny wysokiej jakości,
 • Metodę można w pełni zmechanizować i zautomatyzować.

Metoda MIG/MAG znajduje swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu spawalniczego. Chodzi tu m.in. o przemysł ciężki, stoczniowy, podczas tworzenia rurociągów, zbiorników ciśnieniowych oraz sprawdza się w branży budowlanej, remontowej i w pracach konserwacyjnych.

Jaki drut spawalniczy do spawania MIG/MAG wybrać?

Rozpoczynając swoją przygodę ze spawaniem metodą MIG/MAG prędzej czy później należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki drut spawalniczy wybrać? Okazuje się, że na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują różne druty spawalnicze. Mogą się one różnić m.in. zastosowaniem, średnicą lub gatunkiem. Pamiętajmy, że wybór odpowiedniego drutu ma duży wpływ na późniejsze spawanie oraz jakość, grubość spoiny. Warto więc wziąć pod uwagę wszystkie właściwości i czynniki, które mają wpływ na komfort pracy spawacza.

Jak wybrać drut spawalniczy?

Na początek trzeba wiedzieć, że większość drutów spawalniczych jest dostępnych w szpulach po 5, 15 i 18kg. Kupując szpulę naszą uwagę powinno zwrócić to jak precyzyjnie jest nawinięty drut. Prawidłowo nawinięty drut pozwoli uniknąć problemów w dalszej pracy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na średnice. Druty spawalnicze w metodzie MIG/MAG różnią się właśnie średnicą i od tego zależy m.in. pozycja spawalnicza i dobór materiału spawanego.

Eksperci zaznaczają, że tak naprawdę nie ma idealnej średnicy drutu. Wszystko zależy od naszych potrzeb i zastosowania. Podczas codziennych prac każdy spawacz znajdzie drut, który spełnia jego oczekiwania. Przyjmuje się jednak, że im grubszy jest spawany materiał tym średnica drutu też powinna być większa. Zastosowanie mniejszej średnicy oznacza większą gęstość i głębokość wtopienia.

Na rynku można obecnie kupić drut spawalniczy w popularnych średnicach takich jak:

 • 0,6 mm
 • 0,8 mm
 • 1,0 mm
 • 1,2 mm
 • 1,6 mm
 • 2,0 mm

Różnice pomiędzy drutami spawalniczymi G3Si1 a G4Si1

Druty spawalnicze podobnie jak inne materiały występują w różnych gatunkach i różnią się od siebie. Najpopularniejsze druty są oznaczone G3Si1 (SG2) oraz G4Si1 (SG3). Jakie są różnice pomiędzy tymi drutami?

Drut spawalniczy SG3 (G4Si1) charakteryzuje się większą zawartością SI-Mn w porównaniu z drutem SG2 (G3Si1). Taki drut posiada większą odporność na zanieczyszczenia w spawanych nawierzchniach i może pochwalić się większą wytrzymałością stopiwa. Eksperci zaznaczają, że wybór drutu spawalniczego zależy m.in. od jego zastosowania. Chodzi tu o rodzaj spawanego materiału i jego grubość. Wśród spawaczy największą popularnością cieszy się drut o średnicy 0,8 i 1,0 mm gatunku G3Si1 (SG2). Takie druty uważa się za najbardziej uniwersalne w codziennej pracy. Dzięki nim można zespawać większą część elementów stalowych. Takie druty znajdują swoje zastosowanie zwłaszcza w mniejszych zakładach. Bez problemu drut spełni swoje zadanie podczas np. spawania tłumika samochodowego lub przy pracach związanych z konstrukcjami stalowymi (np. ogrodzenia).

Różnice pomiędzy drutem spawalniczym powlekanym a niepowlekanym

Druty spawalnicze najczęściej możemy kupić nawinięte na szpulę lub bęben. Dzięki temu można wygodnie pracować i nic w tym czasie nie przeszkadza w podawaniu drutu. Drut jest całkowicie zakryty, co chroni przed potencjalnym porażeniem prądem. Jakie są wiec różnice pomiędzy drutem powlekanym a niepowlekanym? W ofercie wielu producentów można spotkać druty spawalnicze, które powlekane są najczęściej miedzą i służą do uniwersalnego stosowania. Druty  niepowlekane charakteryzują się natomiast dobrymi właściwościami zajarzenia przy niewielkiej ilości odprysków. Taki drut pozwala osiągnąć wysoką jakość i wydajność zwłaszcza w zautomatyzowanych procesach. Cechy charakterystyczne to m.in. pewność zajarzenia łuku, precyzyjne podawanie drutu, stabilny łuk przy wysokim natężeniu prądu, niska emisja dymów oraz mniejsze zużycie końcówki prądowej.

Drut powlekany (tzw. miedziowany) sprawdza się w spawaniu metodą MIG/MAG stali niestopowych (stale konstrukcyjne, stale przeznaczone na zbiorniki ciśnieniowe i stale okrętowe). Oprócz tego spawacze wykorzystują takie druty do spawania stali węglowo-manganowych o tym samym przeznaczeniu.

Druty niepowlekane (tzw. niemiedziowane) przeznaczone są natomiast do spawania metodą MIG/MAG stali niestopowych, które używane są w konstrukcjach stalowych, przemyśle motoryzacyjnym i okrętowym. Druty niepowlekane pozwalają osiągnąć wysoki poziom jakości i wydajności, które mają kluczowe znaczenie zwłaszcza w pracach zmechanizowanych i zrobotyzowanych.

Eksperci zaznaczają, że drut niepowlekany miedzią jest zdecydowanie lepszy jakościowo i doskonale sprawdza się podczas wymagających pracy.

Wybór odpowiedniego drutu spawalniczego to ważna kwestia podczas planowanych prac. Przede wszystkim należy dobrać drut do spawanego materiału i innych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu. Realizuj się w codziennej pracy i poprawiaj swoje umiejętności spawalnicze. Nasi eksperci pomogą Ci dobrać odpowiedni drut i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. 

Skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie https://paton.com.pl/info/kontakt/

Skomentuj

* Imię
* E-mail (będzie niewidoczny)
   WWW (razem z http://)
* Komentarz:
Przepisz kod

Ostatnio oglądane

Na razie nie oglądałeś żadnego produktu